RAŇAJKOVÝ PROGRAM nielen pre hotely
ŠPALDOVÉ banketové pečivo

Výnimočnosť špaldovej zápary Mr. Korn DINKEL: Zápara je pripravená z celých zŕn špaldy – varením – čím sa dosiahne lepšia stráviteľnosť. Vo výrobku je tak využité celé zrno špaldy – vrátane obalových vrstiev, kde je vysoký podiel vlákniny, vitamínov a minerálov.Po prídavku zápary do cesta plne hydratované zrná špaldy uvoľňujú vodu do cesta, neabsorbujú teda vodu z cesta, ako tomu je u viaczrnných suchých zmesí. Tým sa predlžuje šťavnatosť a trvanlivosť hotových výrobkov. (klasickým namočením zrna sa nedá dosiahnuť kvalita ako je to u zápary). Celé zrná sú krásne viditeľné pri krájaní chleba – sú celé, ale mäkké a zatraktívnia tak vzhľad celého výrobku.Pri výrobe zápary sa dáva dôraz na kontrolu kvality a čistoty špaldy, výrobný proces je kontrolovaný a Miss. Špalda/Mr. Korn Dinkel je preto bezpečný produkt s dlhou trvanlivosťou. Ideálne nielen pre chlieb a pečivo ale aj banketové pečivko pre rôzne oslavy, catering a raňajkový program v hoteloch.

Cesto:

1000 g   Pšeničná múka T 650
500 g   Mr. Korn DINKEL - špaldová zápara
40 g   droždie čerstvé
20 g   soľ
580 g   voda cca

Dekorácia:

80 g   Decoration grit

Technologický postup

Miešanie: 6 minút pomaly a 4 minúty rýchlo.

Teplota cesta: 28 – 29 °C. Zrenie cesta: 10 – 15  minút.

Zo surovín pripravíme cesto ktoré následne necháme vyzrieť. Po vyzretí rozvážime a tvarujeme žemle ktoré vytvarujeme ešte do predĺženého tvaru - dalamánok. Obalíme v dekore a ukladáme na plechy. Dáme do kysiarne nakysnúť . V 1/2 kysnutia narežeme a dáme dokysnúť. Po nakysnutí odpečieme.

Kysnutie: 45 -50 minút pri 30 °C a rel. vlhkosti 75%.

Pečenie:

I. 250 °C, s parou, zatvorený odťah, 2 minúty,

II. 240 °C, bez pary, zatvorený odťah, 8 minút,

III. 240 °C, bez pary, otvorený odťah, 2 minúty.

Celkový čas pečenia a teplota pečenia závisí  od typu pece a navážky.

Ideálna navážka na banketku je 35 g ( pomôžeme si navážkou 70 g - ktorú po vytvarovaní žemličky rozpolíme na 2 ks a dotvarujeme). Váha banketky po pečení tak bude 30 g.

ŠPALDOVÉ banketové pečivo